Czym kusi Polska turystów medycznych?

Polska staje się krajem, do którego na leczenie przybywa coraz większa grupa zagranicznych turystów, charakterystyczne jest zaś i to, że liczba ta cały czas rośnie. Polska zdaje sobie sprawę z tego, że jej czas nadszedł i stara się go wykorzystać możliwie jak najlepiej, a w związku z tym już wkrótce może stać się jednym z liderów turystyki medycznej w tej części kontynentu. Co ciekawe, już dziś nie tylko lekarze i personel, ale i całe podmioty medyczne przechodzą szkolenie, którego celem jest obsługa i leczenie pacjentów wywodzących się z zagranicy. Między innymi dlatego Ministerstwo Gospodarki coraz częściej wspomina o turystyce medycznej jako o branży eksportowej doceniając zarówno jej potencjał, jak i perspektywy rozwoju. Oczywiście, rozwój ten nie byłby z pewnością aż tak spektakularny, gdyby nie wysiłki wkładane przez podmioty w największym stopniu nim zainteresowane – kliniki, gabinety lekarskie i szpitale, które często decydują się na reklamowanie swoich usług za granicą na własną rękę.

Rozwój turystyki medycznej pociąga za sobą szereg korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście poprawa infrastruktury w ośrodkach medycznych, nie bez znaczenia jest jednak i to, że systematycznie powstają nowe kliniki i szpitale dostosowane do wysokich standardów i norm międzynarodowych. Zyskać mogą nie tylko pacjenci zagraniczni, ale również Polacy możemy bowiem mówić nie tylko o lepszej jakości obsługi, ale i o znaczącej poprawie komfortu pobytu. To samo można zresztą odnieść tak do infrastruktury hotelowej, jak i turystycznej. Polska cieszy się popularnością w oczach zagranicznych pacjentów z przynajmniej kilku powodów. Najważniejsze wydają się oczywiście względy ekonomiczne pacjenci mają bowiem pewność, że za świadczenia o tej samej klasie zapłacą nawet połowę tej ceny, z którą musieliby się liczyć w rodzinnym kraju. Nie można zapominać i o tym, że w wielu państwach zdecydowana większość usług medycznych nie podlega refundacji nie wchodzi bowiem w zakres ubezpieczenia. Warto wspomnieć również o tym, że na popularność turystyki medycznej pewien wpływ ma większa niż wcześniej dostępność do tanich połączeń lotniczych, okazuje się bowiem, że mamy do czynienia z pokonaniem jednej z poważniejszych przeszkód logistycznych.

Do Polski za zdrowiem Aspekty ekonomiczne mają bardzo duże znaczenie, warto jednak wspomnieć i o tym, że na uwagę zasługuje wysoka jakość usług medycznych. Doceniają to nie tylko turyści z krajów wysokorozwiniętych. To właśnie jakość jest argumentem trafiającym do przekonania pacjentom ze Wschodu, którzy wybierają Polskę nawet pomimo tego, że cena zabiegów jest porównywalna z tą, którą muszą zapłacić w swoich rodzinnych krajach. Turyści z zachodniej Europy często podkreślają, że wizyta w Polsce to możliwość dojścia do zdrowia niewielkim kosztem. Ceny potrafią być nawet o siedemdziesiąt procent niższe bez spadku ich jakości. Listę usług, które cieszą się największą popularnością otwierają zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, choć ogromne uznanie wzbudzają również oferty przygotowane przez stomatologów. Polska dysponuje lekarzami o wyjątkowo wysokim poziomie wiedzy, a i używana w naszym kraju aparatura medyczna budzi zadowolenie. Dla turystów z zagranicy atrakcyjna jest również ortopedia, medycyna estetyczna, rehabilitacja, kardiochirurgia, a od niedawna również wczasy lecznicze. W cenie od niedawna znajdują się również zabiegi z zakresu stomatologii. Polska to państwo o dużych szansach i potencjale pozwalającym na wybicie się ponad inne kraje. Nie można jednak zapomnieć o znaczeniu, jakie mają akcje promocyjne, musimy bowiem liczyć się ze sporą konkurencją.

Autor

Dominik Nowak

Chirurg plastyczny, Bydgoszcz. Bardzo często przyjmuje pacjentów z poza kraju. Napływ determinuje niższa cena niż w ich krajach oraz bardzo dobre warunki i wykonanie zabiegów.

Zobacz również