Aktywny rynek turystyki medycznej w Polsce.

Według ostatnich badań za granica Polski pracuje około 2 mln polskich obywateli. Najwięcej Polaków znajduje się w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Większość osób przyjeżdża kilka razy w roku do Polski, aby spędzić czas czas z rodziną która tu mieszka i odwiedzić przyjaciół. Podczas takich urlopów wiele osób przy okazji korzysta z usług medycznych oferowanych w klinikach i gabinetach prywatnych. Opinia naszych lekarzy jest bardzo dobra wśród rodaków, przewyższają nie raz wiedzą i umiejętnościami lekarzy w innych krajach, co skutkuje coraz większym napływem pacjentów nie tylko obywatelstwa polskiego, ale też osób z wielu krajów zachodnich. Dzięki reklamie i promocji jaką tworzą Polacy dla polskiej medycyny poza granicami naszego kraju, coraz większy mamy wzrost turystyki medycznej. Polska stała się jednym z podstawowych kierunków dla turystów medycznych z kilku względów.

Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, z doświadczeniem i wiedzą na najwyższym poziomie, a koszty przeprowadzanych zabiegów są o wiele niższe w porównaniu do krajów zachodnich czy Stanów Zjednoczonych. Turyści medyczni najczęściej korzystają z usług w zakresie stomatologii, okulistyki, kardiologii, chirurgii plastycznej oraz chirurgii chorób ocznych. Jednym z podstawowych zabiegów o które starają się pacjenci jest laserowa korekcja wzroku. Taki zabieg niweluje wada wzroku i dzięki temu możemy skutecznie pozbyć się okularów i soczewek, co jest bardzo pożądane przez wiele osób. Operacja nie jest skomplikowana, polega na odpowiednim modelowaniu rogówki oka z pomocą wiązki laserowej, dzięki czemu staje się ona spłaszczona lub wypukła, a to sprawia, że oko zmienia swą moc optyczną, więc powraca do prawidłowego widzenia. Zdecydowanie poprawia to komfort życia i funkcjonowania wielu osobom, pozwala na pozbycie się okularów, które często niestety ograniczają nas przy wielu czynnościach lub wręcz nie pozwalają ich wykonywać.

Wszystko to sprawia, że liczba zabiegów laserowej korekcji wzroku ciągle wzrasta i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić. Jest to bardzo korzystne dla gospodarki Polski, rozwijamy się coraz mocniej i szybciej w kierunku najnowocześniejszych metod leczenia wielu dolegliwości, co tym samym sprawia, że jesteśmy bardzo atrakcyjnym kierunkiem odwiedzin przez stale rosnącą liczbę turystów medycznych. Czynnikiem który również znacznie wpływa na wzrost liczby zabiegów jest jego cena. W porównaniu do krajów zachodnich ceny u nas są niższe nawet o 50% , a w niektórych miejscach nawet o 70 – 80%, zatem ceny oferowane w Polsce są naprawdę kuszące. W Polsce zabiegi kosztują średnio od 2 do 4 tysięcy za jedno oko, natomiast w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech koszt sięga do 10 tysięcy zł za oko. Naszym olbrzymim plusem jest także, ogromna wiedza i doświadczenie lekarzy, którzy często przechodzili szkolenie w tym zakresie w zagranicznych placówkach. Również sprzęt jaki posiadają polskie kliniki niczym nie odbiega od tego co używają lekarze w innych krajach europejskich czy w USA. Zatem nic dziwnego że liczba zagranicznych pacjentów w ubiegłym roku sięgała liczby około 300 tysięcy, a prognozuje się, że będzie wzrastać o około 10-15% każdego roku.

Autor

Dominik Nowak

Chirurg plastyczny, Bydgoszcz. Bardzo często przyjmuje pacjentów z poza kraju. Napływ determinuje niższa cena niż w ich krajach oraz bardzo dobre warunki i wykonanie zabiegów.

Zobacz również