Polacy i turystyka medyczna

Szacuje się, że w minionym roku Polskę odwiedziło od trzystu do czterystu tysięcy cudzoziemców uprawiających tak zwaną turystykę medyczną. Przyjmuje się przy tym, że w tym roku nie musimy wcale ograniczać się do wyrównania tego wysiłku, liczba ta wzrasta bowiem w tempie od dziesięciu do piętnastu procent w ciągu roku. Co więcej, okazuje się, że również Polacy coraz chętniej decydują się na leczenie za granicą. Najczęściej gośćmi medycznymi polskich klinik są Niemcy i Anglicy, choć na wybrzeżu często możemy spotkać się również ze Skandynawami. Niemcy przyznają, że najbardziej kuszące z ich punktu widzenia są ceny usług medycznych w Polsce. Anglicy zwracają uwagę nie tylko na to, że w naszym kraju można leczyć się taniej, duże znaczenie ma dla nich bowiem i to, że na poszczególne usługi wcale nie trzeba czekać zbyt długo.

Wynika to przede wszystkim z poważnego kryzysu usług medycznych w samej Wielkiej Brytanii, gdzie problemem są już nie tylko przepełnione szpitale, ale i niedobory w zakresie personelu medycznego. Wśród personelu medycznego i samych lekarzy coraz większy jest zresztą odsetek cudzoziemców i dziś coraz częściej zwraca się uwagę na to, że cudzoziemcem jest nawet co czwarty brytyjski lekarz. Dobrą koniunkturę wykorzystują również osiadli na wyspach polscy lekarze, które zakładają tam własne przychodnie. Są one tworzone przede wszystkim z myślą o naszych rodakach przebywających w Wielkiej Brytanii, zaskoczeniem nie powinno być jednak to, że chętnie pojawiają się w nich również Brytyjczycy. Dane rządowe mówią o tym, że blisko dwieście tysięcy obywateli Wielkiej Brytanii nosi się z zamiarem skorzystania z usług medycznych poza granicami kraju, a przypuszcza się, że liczba ta może być zaniżona w dość znacznym stopniu. Spora grupa turystów medycznych uważa, że to właśnie Polska jest tym krajem, który warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Szczególną popularnością cieszą się usługi świadczone przez chirurgów plastycznych i stomatologów, zagraniczni pacjenci odwiedzają jednak również okulistów i kardiochirurgów, a kobiety decydują się na wizytę u ginekologa. Coraz częściej mamy zresztą do czynienia z praktyka polegającą na tym, że w czasie jednej wizyty odwiedzana jest większa grupa specjalistów.

Zakwaterowanie turystów medycznych. Również taka możliwość w połączeniu z przystępnymi kosztami zakwaterowania i dojazdu przemawia do przekonania turystom medycznym. Osoby zarządzające polskimi placówkami medycznymi doskonale zdają sobie zresztą sprawę z tego, że otwierają się przed nimi możliwości niemożliwe do przecenienia, same podejmują więc działania, których celem jest promowanie swojej oferty. Jedna z klinik stomatologicznych prowadzi nawet własny hotel po to, aby przyjazd do Polski zyskał na atrakcyjności. Nie brakuje też klinik, które starają się zachęcić do wizyty w naszym kraju turystów ze Wschodu. Obcokrajowcy najczęściej leczą się u nas prywatnie, coraz częściej doceniamy jednak również możliwości, jakie stwarza karta EKUZ. Uprawnienia, jakie stwarza stają się atrakcyjne również dla Polaków, którzy coraz myślą o ochronie zdrowia poza krajem. Na liście miejsc szczególnie atrakcyjnych znajdują się przede wszystkim Niemcy i Austria, polscy turyści medyczni często wybierają jednak również Czechy oraz Słowację, co sprawdza się między innymi wówczas, gdy myślimy o operacji usunięcia zaćmy.

Autor

Daria Kwaśny

Lekarz okulista, Szczecin. Do jej placówki bardzo często przejeżdżają osoby z zagranicy ponieważ chwalą sobie obsługę oraz ceny.

Zobacz również