Co warto wiedzieć o turystyce medycznej w Polsce?

Już od dłuższego czasu zwraca się uwagę na to, że Polska może być wymieniana wśród tych państw, które są postrzegane jako miejsca szczególnie atrakcyjne wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się podróżowanie w celach turystyki medycznej. Niemała w tym zasługa prywatnej służby zdrowia, które coraz aktywniej promuje swoje usługi również za granicą. Dzięki temu w relatywnie krótkim czasie mogliśmy zacząć mówić o tym, że Polska stała się ważnym ośrodkiem z perspektywy turystyki medycznej na świecie. Tylko w zeszłym roku pojawiło się w naszym kraju ponad 390 tysięcy turystów medycznych pochodzących z krajów tak odległych, jak USA i Kanada. Osoby, które decydują się na złożenie wizyty w Polsce podkreślają, że jednym z najsilniej przemawiających do ich świadomości jest argument cenowy.

Nie można zaprzeczyć temu, że koszty usług medycznych w Polsce są stosunkowo niskie zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z cenami obowiązującymi w USA lub na zachodzie kontynentu. Różnice potrafią sięgać nawet osiemdziesięciu procent, co jest argumentem, który trudno ignorować. Mylą się jednak osoby przeświadczone o tym, że argument cenowy jest jedynym, który zachęca do złożenia wizyty w Polsce. Wcale nie mniej istotne jest to, że usługi te charakteryzuje bardzo wysoki poziom. Turyści medyczni mają zagwarantowany dostęp do specjalistów światowej klasy o kompetencjach docenianych również przez ich zagranicznych kolegów po fachu. Co więcej, sam czas oczekiwania na operację nie jest długi, co także nie pozostaje bez znaczenia. Gdybyśmy chcieli wskazać zabiegi cieszące się w Polsce największym zainteresowaniem, z pewnością musielibyśmy wspomnieć przede wszystkim o tych, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. W cenie jest zarówno wybielanie zębów i licówki, jak i stomatologia zachowawcza.

Osoby, które decydują się na złożenie wizyty w naszym kraju doceniają także bardzo wysoki poziom tutejszej chirurgii plastycznej, zabiegi korekty nosa i liftingu twarzy już od lat znajdują się więc na listach najbardziej upragnionych. Cudzoziemcy nie zapominają również o dobrej sławie, jaką cieszą się polscy neurochirurdzy i ortopedzi, coraz większe znaczenie ma przy tym do odegrania onkologia. Okazuje się zresztą, że turystów kuszą nie tylko polskie szpitale, ale również ośrodki sanatoryjne. Polska jest przy tym wybierana nie tylko z uwagi na wysoki poziom usług, ale i klimat, docenia się przy tym to, że same kurorty są znakomicie wyposażone. Niektóre miejscowości sanatoryjne czerpią zresztą coraz większe zyski z wizyt grup zorganizowanych i choć dla wielu osób może być to zaskoczenie, w Ciechocinku, Polanicy0-Zdroju i Nałęczowie dominują Rosjanie. Poza nimi nie brakuje Niemców, Brytyjczyków i Skandynawów, a także emigrantów zarobkowych z naszego kraju, którzy wybierając się na urlop o typowo turystycznych walorach nie zapominają o tym, jak ważne jest podreperowanie zdrowia. W ten sposób turystyka medyczna w Polsce z wolna wyrasta na lidera w branży zwłaszcza, że na optymizm pozwalają perspektywy jej rozwoju. Mamy liczne atuty i uczymy się tego, jak je wykorzystywać.

Autor

Weronika Imbra

Dentysta, Warszawa. specjalizuje się w dentystyce estetycznej. Najczęściej wykonuje zabieg wybielania zębów.

Zobacz również