Wiedza o turystyce medycznej

Trzeba sobie powiedzieć, że turystyka medyczna to takie określenie, które jest stosunkowo nowe. Nie jest jednak nowością zachowanie z nią związane. Już w starożytności ludzie decydowali się na podróżne do innych krajów, by tam szukać dla siebie pomocy w powrocie do zdrowia fizycznego oraz psychicznego. W tym momencie turystyka medyczna staje się coraz bardziej dynamiczna i okazuje się, że dla wielu jest swoistym fenomenem w ostatnich latach. Jeśli chodzi o wyjaśnienie tego zjawiska to trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego jest tak bardzo popularne. Nie ma także jednego określenia dla turystyki medycznej, która często jest traktowana jako synonim dla turystyki zdrowotnej, a w rzeczywistości to dwie inne kwestie. Jeśli chodzi o turystykę zdrowotną to będzie to szersze pojęcie, pod którym znajdzie się jeszcze turystyka spa, wellness oraz uzdrowiskowa oprócz turystyki medycznej. Trzeba więc określić, że turystyka medyczna jest pojęcie mieszczącym się wewnątrz turystyki zdrowotnej. Badania, które były do tej pory prowadzone pozwalają stwierdzić, że mamy dużą grupę takich osób, które podróżują do bliskich i jednocześnie korzystają z medycyny i usług medycznych.

Takie osoby nie są jednak pacjentami należącymi do turystyki medycznej, ponieważ korzystanie z usług medycznych jest dla nich dodatkiem często związanym z koniecznością. Dlatego jeśli chce się powiedzieć o turystyce medycznej to raczej trzeba zwrócić uwagę na podstawowy motyw danego wyjazdu. Jeśli takim motywem będzie właśnie korzystanie z usług medycznych to wtedy powiedzieć można w pełnym tego słowa znaczeniu o turystyce medycznej. Do najczęściej wybieranych zabiegów zaliczają się te z grona stomatologicznych. Trzeba jednak zauważyć, że takie mało inwazyjne zabiegi często traktowane są jako dodatek, który turyści sobie realizują w momencie, gdy pojawiają się w jakimś kraju tylko po to, by odpoczywać a zabieg jest zwykłym dodatkiem często takim, na który po prostu później się decydują. Tutaj więc trudno oznaczyć czy ktoś jest turystą medycznym w pełnym tego słowa znaczeniu czy też nie. Ale wydaje się, że najważniejszą kwestią będzie właśnie zwrócenie uwagi na motywy, ponieważ to one będą decydujące. Jeśli właśnie medycyna zachęciła do przyjazdu to wtedy mamy aspekty związane z turystyką medyczną. Jeśli do przyjazdu zachęciły inne kwestie to oczywiście mamy zwykła turystykę.

Na zainteresowanie turystyką medyczną na pewno wpływa także fakt, że obecnie po całej Europie dzięki tanim liniom lotniczym można podróżować praktycznie za grosze. Jeśli chodzi o turystykę medyczną oraz jej rozwój to cały czas także znaczenie ma to, gdzie chcemy się udać. Dlatego właśnie kliniki starają się udoskonalać i wprowadzać takie rozwiązania, które zachęcą przybywających właśnie do tego, by wybrali takie a nie inne miejsce. Swoje istotne znaczenie ma tutaj także pośrednik, który będzie odpowiadał za organizację ruchu turystów medycznych. Jego zadania są bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu taki pobyt może być po prostu lepiej przygotowany. Taka osoba odpowiada za to jakie są relacje między klientami i on organizuje pełną obsługę. Powinien mieć jak największa wiedzę na temat klinik i szpitali, by każdemu zapewnić najlepszą dla niego propozycję. Na pewno istotna będzie także wiedza na temat regionu, do którego chce skierować pacjenta, ponieważ wtedy będzie w stanie zapewnić lepszą obsługę i więcej atrakcji. Powinien kompleksowo obsłużyć pacjenta i stać się jego adwokatem w momencie, gdy coś nie będzie szło po myśli pacjenta.

Autor

Dominik Nowak

Chirurg plastyczny, Bydgoszcz. Bardzo często przyjmuje pacjentów z poza kraju. Napływ determinuje niższa cena niż w ich krajach oraz bardzo dobre warunki i wykonanie zabiegów.

Zobacz również